Cumhurbaşkanlığı Kararı İle Birlikte Teşviklerde TL Sistemine Geçildi

 
Teşvikler, ülke ekonomilerindeki en önemli uygulama araçlarından biri olup, tüm ekonomiye dahil olan kurum ve kuruluşları belirli bir davranışa yönlendirmeyi amaçlayan sistemdir. Bu şekilde, teşvikler ile toplam yatırım hacmi arttırılarak, üretim ve istihdam artışı ile birlikte, sektörel gelişimin sağlanması ve devamında ise geri kalmış bölgelerin de geliştirilmesi hedeflenmektedir.
Bu uygulama, dünyada hemen hemen tüm ülkelerde, aynı temel prensipler çerçevesinde uygulanmaktadır.
Bugüne kadar ülkemizdeki uygulamada, Ticaret Bakanlığı tarafında, özellikle ihracatın geliştirilmesi ve desteklenmesine yönelik verilen destek ödemeleri, Amerikan Doları cinsinden değerlendirmeye alınıp, uygulanmaktaydı.
Resmi Gazete’de açıklanan 5448 Sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde yapılan düzenlemeler ile birlikte, değişikliğe gidilip, teşvik desteklerinin 19 Nisan 2022 tarihinden itibaren, Türk Lirası  para cinsinden ödenmesi de karara bağlanmış oldu . Böylelikle, yeni dönemde ihracatçı firmaların teşvik ödemeleri, TL cinsinden yapılmaya başlanacak.
İGEME Ar-Ge ekibi olarak, sizlerin her türlü soru ve görüşlerinize yardımcı olmak amacıyla çalışmalarımıza devam etmekteyiz.
 
Hazırlayan : Aylin Maroş Pamuk
Kaynak       : Resmi Gazete
 
#igeme #teşvik #devletdestekleri #devletteşvikleri #ihracat #hizmetihracatı #export #dışticaret #son dakika