Gayrimenkul İhracatının Önemi ve Pazarlanması

gayrimenkul ihracatının önemi igeme

Resmî Gazete ’de yayımlanan 5448 sayılı Cumhurbaşkanı Kararları uyarınca, Türkiye’deki gayrimenkulleri yurt dışında pazarlayan emlakçılara, konut, ticari ve diğer taşınmaz alanlarında her türlü gayrimenkul hizmeti veren Türkiye’de yerleşik şirketler, kurum ve kuruluşlar destek kapsamına alınmış, mevzuat ve şekil esasları belirlenmiştir.

Gayrimenkul sektörü son yıllarda gelişmekte olan sektörlerin başındadır. Gayrimenkul sektörün kârlılık oranlarının her geçen gün artması ve Türkiye’ de gayrimenkulün en önemli yatırım aracı olması başlıca nedenidir. Sektörün yasalara bağlılığı, gayrimenkulün bir yatırım şekli oluşu, ekonomi için önemi, artan yatırım ortaklıkları, kurumsallığı barındırması, vb. gayrimenkul sektörünün önemini ortaya çıkarmaktadır.

Urban Land Institute ile PricewaterhouseCoopers (PWC) tarafından yapılan araştırmaların sonucu önümüzdeki yıllarda, yatırımların en çok yapılacağı ülkeler arasında Türkiye’nin de yer aldığını göstermektedir.

Türkiye gayrimenkul sektörü diğer ülkeler tarafından ilgi odağı haline gelmiştir. Bu raporda Türk gayrimenkul sektörünün çekici özellikleri de yer almaktadır. Şöyle ki; sahip olduğu kültürel mirası, tarihi eserleri, doğal güzelliği, lezzetli mutfağı ve misafirperverliğiyle en cazibeli Turizm merkezlerinden biridir.

Yabancı Yatırımcının Türkiye’yi Özellikle Seçmesinin Başlıca Nedenleri;

 1. Türkiye’ de diğer ülkelere göre gayrimenkulün metrekare fiyatlarının daha düşük olması,
 2. Döviz kurunda özellikle son zamanlarda yaşanan artışlar,
 3. Türkiye’nin konforlu ve lüks projelere sahip olması,
 4. Gerçekleştirilen konut projelerinin artan değer ile yabancı yatırımcıyı devamlı sevindirmesi,
 5. Ülkemizin kıyı şeridi, tarihi eserleri, doğal güzellikleri etkilemektedir.
 6.  İş merkezlerinin çevresinde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen yabancı yatırımcılar ise şehirleşme, gayrimenkulün yatırım değeri, kira geliri gibi faktörlerden etkilemektedir. Yabancı yatırımcıların taleplerinin bu denli farklı oluşu yaşadıkları ülke, konum, yaşam şekilleri, ritüelleri gibi sebeplere dayanmaktadır.
 7. Yabancıların gayrimenkul danışmanları, aracı kurumlar ile hızlı irtibata geçebilmeleri ve danışmanlardan hızlı dönüş alabiliyor olmaları,
 8.  Yabancı yatırımcının gayrimenkul alımında, ilgilendikleri taşınmazla ilgili ayrıntılı bilgi alabilmelerini sağlayarak Türkiye’de gayrimenkul yatırımına yönelmelerini ve karar süreçlerini hızlandırdığı görülmektedir.

Ülkemize en çok gayrimenkul yatırımı yapan diğer ülke vatandaşları İngilizler, Ruslar ve Almanlardır. İngilizler ve Ruslar daha çok konut projeleri ile ilgilenmekteyken, Almanlar arsa satışlarına ilgi duymaktadır. Ortadoğu ve körfez ülkelerinin de özellikle alışveriş merkezleri, ofisler ve şehir merkezlerine olan yoğun ilgileri artarak gelişmektedir.

Kısaca; her yabancı vatandaşa gayrimenkul satışı yatırım demektir. Her yatırım da istihdam kaynağı demektir.  Ayrıca ülkeye giren her dövizin kalkınma için kaldıraç olması yakıt olmasıdır.

YILYabancılara konut satışı (Adet)Konut satışında yabancı payı
201312.181  1,10%  
201418.9591,60%
201522.8301,80%
201618.1891,40%
201722.2341,60%
201839.6632,90%
201945.4833,40%
202040.8122,70%
202158.5763,90%
20223 ay14.3444,50%

Gayrimenkul danışmanlığı gereklilikleri şu şekildedir:

-En az net 30 metrekare alanı olan bir emlak ofisine sahip olmak,

-Dosyalama yapabilmek için arşiv alanı ve online ilanlar için bilgisayar,

-Kullanım için masa, dolap, internet, yazıcı ve telefon gibi ofis için temel gereksinimler,

-Eğer birden fazla danışan var ise her biri için 6 metrekarelik alan ve tüm yukarıdaki ihtiyaçlar,

-Meslek odası kaydı,

-Gelir vergisi mükellefi olmak,

-Daha önce iflas etmemiş ya da sonrasında itibarını yerine getirmiş olmak,

-Konkordato ilan etmemiş olmak,

-Temiz Sicil belgesi ve

-Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmak gerekir.

Eğer Üniversitelerin Emlak ve Emlak Yönetimi ve dengi bir bölümden mezun olunması halinde Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması zorunlu değildir.

Yukarıda ki şartları yerine getirdiğiniz takdirde gayrimenkul danışmanı olabilirsiniz.  Yabancıya yönelik olmak üzere; konut, ticari ve diğer taşınmaz alanlarında her türlü gayrimenkul hizmeti veren Türkiye’de yerleşik şirketler ile diğer kurum ve kuruluşlar gayrimenkul İhracatçısıdır.

GAYRİMENKUL YOLU İLE VATANDAŞLIK;

12.01.2017 tarihinde Resmi Gazete de yayınlanan yeni yönetmelik;

 • En az 1 milyon dolar tutarlı gayrimenkul alımı ve gayrimenkulün tapu kayıtlarında üç yıl süre ile satılamaz şerhiyle satın alan yabancılara,
 • En az 2 milyon dolar sabit sermaye yatırımı yapan yabancılara ve en az 3 milyon dolar mevduatı üç yıl süre ile Türkiye’de faaliyeti olan bir bankaya yatıran ve bunu belgeleyen yabancılara Bakanlar Kurulu kararı ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmeye başlandığı görülmektedir.
 • En az yüz kişi için de istihdam oluşturabildiğini belgeleyen yabancı kişilerin de vatandaşlık alma hakkı kazandıkları hükümler altındadır.

Yabancıya Konut Satışında İstenen Belgeler;

 • Taşınmaza ait Tapu Senedi Belgesi veya köy/mahalle, ada, parsel, bina, bağımsız bölüm bilgisi.
 • Kimlik belgesi veya pasaport.
 • İlgili belediyeden alınan Emlak Rayiç Değeri Belgesi.
 • Taşınmaz Değerleme Raporu.
 • Binalar için zorunlu deprem sigortası poliçesi.
 • Satıcının ve alıcının 6 ay içinde çekilmiş fotoğrafları. Satıcı için 1 adet, alıcı için ise 2 adet fotoğraf gereklidir.
 • Gerekliyse, Türkçe bilmeyen taraflar için yeminli tercüman.
 • Yurt dışından vekaletname ile işlem yapılmak isteniyorsa, tercümesiyle birlikte vekaletnamenin aslı veya onaylı örneği. Yurt dışında düzenlenen bu vekâletnamelerin Türkiye Cumhuriyeti Başkonsolosluğu veya Büyükelçiliği tarafından düzenlenmesi gerekir.