Sağlık Turisti Neden Gelmiyor ? Nasıl Getirilir ?

Gece uzun uzun zamanlarını geçirdiği bir kış akşamı yemyeşil bir otobüsle Frankfurt Köln arasını geçirirken. Otobüste iki Türk sesini ve konuşmalarını dinlemeye başladım.

Yarın yapacakları organizasyon için malzemeleri nasıl taşıyacaklarından bahsediyorlardı. Dayanamadım sohbete dahil oldum bir otobüsteki 3 Türk sağlık turizm çalışanı olarak kilometre yapıyorduk. Sonrasında bugün 6 Nisan Antalyada sağlık turizm fuarı, İstanbul da zirvesi, afyonda çalıştayı, Antalyada kongresi dün sadece 17 gazetede haberi var. Reel çalışan 3 otobüs yolcusu dışında neler yapılıyor. Kim yapıyor kimler çalışıyor belli değil… Amacımız kimsenin yaptığını küçümsemek değil. Kimsenin yaptığını kötülemek değil. Amacımız temsil ve icradan uzak makamların sebepsiz toplanmasının ve reel hayattan uzak organizasyonlar ve söylemler ile insanların zamanını önlemek. Amacımız reel hayata geçip giden suya bakan Türk algısı yerine çalışan üreten sonuç odaklı bir sisteme geçmek.

Bugün 24. sünü yaptığımız Sağlık Turizm etkinliklerinin İstanbul ayağını tamamladık. Şimdi yüzümüzü dünyaya dönüyoruz. Amacımız sağlık Turizminde öncü ve lider olmak. Amacımız geleceği kurgulamak ve sonuç odaklı bir eylemler bütünü yaratmak.

Sağlık turizminde bundan sonra belli bir sisnsile ile çözümleri ve çözüm yollarını tartışacağız.

1. Soru gelen hasta sayısı ve gelmeyen hasta sorunsalı.
Herkes gelen hasta üzerinden sayı veriyor. Kimse de sormuyor kim tuttu bu sayıyı… Sayıyı tutan en çok getiren birinci diyorki 30.000 hasta getirdim. Buna eyvallah. Diğerleri ne yapıyor kimle yapıyor. Sonra dönüp hanutçuya aracıya, merdicen altına yöneliyor ve projeksiyon çıkarıyoruz. Sonrada istatistik ile yalan söylüyoruz. 700 bin kişi… Yok yok daha fazla… yada yok anasını nerde bu adamlar. Sonra sayı başı bantı taksim tayfasına indirgenince işler sapa sarıyor. Konu şu kim geliyor yada gelen kimi sağlık turisti sayacağızdan başlayacağız. Bize pasaportlu para getiren herkes sağlık turisti olmalı. Paranın kaynağı her türlü sınır ötesi olmalı. Eğer Türkiye de yaşıyor, çalışıyor, okuyor, geziyor ve hastaneleri kullanıyorsa da sağlık turisti sayacağız. Tamam şimdi bu durumda sayı aslında 2 milyonu bulur ve hedefe ulaşırız. Çünkü sadece Antalya da turistin sağlığının da bu sayıyı geçiyoruz. Ancak ben buralardaki tartışmayı geçmek ve kendi tarifime sadık kalmak istiyorum. Sağlık amacı ile seyahat eden sağlık hizmeti almak için ülkemize gelen kişilere sağlık turisti deniz. Bunların dahil olduğu operasyonel sürece ve hizmetler bütününe Sağlık Turizmi denir.

Peki bu sağlık turisti niye TÜRKİYE ye gelmiyor. Hopbala paşam edirne keşan. Hani geliyordu. Durun korkmayın herkesin dikkatini çeken gelen hasta toplam hasta nüfusunun % 014… Ya oha değil mi… Dünyada 50 milyon aktif sağlık turisti var. Bunların içinden aldığımız sayı 700 bin olsun hesap makinesi kullanın sayı bunu verecek. Aslında ben reel sağlık turistin deki payımızı bununda yarısı kadar görüyorum. Bir dakika durum korkunç demeden FIRSATI görün… Bu sayı 10 katına çıkabilir. Bu sayı iki katına çıksa da yeter de 10 katı mümkün. Peki neden nasıl niçin olacağını konuşalım. Öncelikle bir sayı daha verelim. Aslında bu sayıyı yakalamak için görüştüğümüz ve alamadığımız hasta sayısı ise bunun 12 katı… yani aslında biz 700 bin satıyorsak 8.4 milyon insan her sene bize sağlık turizmi nedeni ile ulaşıyor. Ancak bu hizmeti alma motivasyonunun karşılığını veremiyoruz.

KABACA SATAMIYORUZ.
Siz gelene bakarken ben gelmeyene bakalım diyorum. Önceliğimiz de bu gelmeyen için sebepleri ve çözümleri konuşmak olsun. UHSAŞ hayırlı olsun. SATÜRK hayırlı olsun, Sağlık turizm Çalıştayı, Hestourex Hayırlı olsun. 165 ülkeden gelmişler sağlık turizmini çalışmak için herkese hayırlı olsun. Bence bu işi bir baştan konuşalım. Kim ne yapıyor nasıl yapıyor nasıl fayda üretiyoruz konuşalım…

Murat IŞIK olarak mahallenin delisi olarak söylüyorum. Bugünkü yazıyı bitirirken soruyorum neden gelmiyorlar sizce… Bizi aramışlar konuşmuşlar yazışmışlar neden gelmiyorlar ve biz bunları nasıl getireceğiz. Ohsad, Tim, Hizmet ihracatçı birliği, Marka hastaneler, Turquality çalışmaları ve devlet destekleri bize nerede yarayacaklar. Hadi konuşalım…

HABER:
https://www.saglikhaberci.com/koseyazilari/saglik-turisti-neden-gelmiyor-nasil-getirilir/