Tasarruf, Kısıtlama, İthalata önlem…

Yurtdışından posta veya hızlı kargo yoluyla getirilen eşyaya yönelik muafiyet uygulaması değiştirildi. “Pahalı ürün siparişlerinin önü kesildi.”

Resmi Gazete’de yayımlanan düzenlemeyle yurtdışından postayla yapılan alışverişte Gümrük Vergisi oranları değiştirildi.

Avrupa Birliği (AB) dışı ülkelerden kargoyla gelecek eşyanın Gümrük Vergisi 10 puan artırıldı. Kargo ile bireysel ithalatta bin 500 Euro’luk limit 150 Euro’ya düşürüldü. Resmi Gazete’de yayımlanan ve 4458 sayılı Gümrük Kanunu’nun bazı maddelerinin uygulanmasına ilişkin esasları belirleyen kararda değişiklik yapılmasına dair Cumhurbaşkanı kararına göre, postayla AB ülkelerinden gelecek eşyada vergi yüzde 18 olarak uygulanmaya devam edecek. Eşyanın diğer ülkelerden gelmesi durumunda ödenecek maktu vergi ise yüzde 20’den yüzde 30’a çıkarılacak. Karar kapsamına bin 500 Euro’yu geçmeyen ilaç gönderileri de eklenecek.

Bireyler olarak bizleri en çok etkileyecek değişiklik, daha önce 1500 Euro’ya kadar yurtdışından #internet üzerinden sipariş verebiliyor iken, bu limit 150 Euro’ya indirildi.

Yurtdışından Türkiye’ye tıbbi araştırma amacıyla gönderilen biyolojik materyaller de bu kapsamda değerlendirilecek. Ancak bu materyallerin Sağlık Bakanlığı’nca ruhsatlandırılmış tıbbi laboratuvar ve genetik merkezler adına gönderilmiş olması gerekecek. Ayrıca kararla, milli savunma ve iç güvenlik kapsamında serbest dolaşıma sokulacak motorlu araçların, beyannamenin tescil tarihinden itibaren 10 yıl geçmedikçe gümrük vergileri tahsil edilmeden satışı yapılamayacak.

Ayrıca, bu siparişler AB harici ülkelerden yapılırsa, ödenecek #gümrük vergisinin oranı da 10 puan artırıldı. Uygulama 1 Mayıs 2022’de yürürlüğe girecek, elinizi çabuk tutun.

İthalatı kısıtlamak konusundaki her karar mütekabiliyet kapsamında karşı ülkenin de karar almasına sebep oluyor. Bu döngü bizim açımızdan e-ihracatın kısıtlanmasına sebep olacak…